Blog

Ściana korkowa jako naturalna okładzina wpływająca na komfort i przyjemny mikroklimat

Korek jest niezwykłym surowcem, który rośnie naturalnie na obszarach basenu Morza Śródziemnego. Jego ojczyzną jest Portugalia, gdzie pozyskuje się tego surowca najwięcej. Korek ze względu na szereg różnych właściwości był już znany w czasach starożytnych, ale najbardziej zaczął podbijać świat w ostatnich latach. Wiele gałęzi przemysłu sięgnęło po niego, ponieważ jest to surowiec trwały, elastyczny, łatwy w produkcji i użyciu, a przy tym jest w 100% biodegradowalny. Korek znalazł zastosowanie w:
mozaika

  • budownictwie jako materiał izolacyjny i wykończeniowy na ściany i podłogi,
  • motoryzacji i transporcie szynowym, ponieważ świetnie sprawdza się w izolacji i posiada niska masę,
  • lotnictwie i kosmonautyce, jako materiał świetnie odpierający wysokie temperatury,
  • modzie – idealny do wyrobu wszelkiej galanterii,
  • w sporcie – przy produkcji łodzi wioślarskich czy rękojeści wędek.

Właściwości korka ściennego

Korek posiada szereg niezwykłych właściwości zbliżonych do drewna, ale żeby go pozyskać nie trzeba ściąć ani jednej sztuki dębu korkowego. Korek zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu, pochłania nadmiar wilgoci i tłumi dźwięki zarówno dobiegające z zewnątrz, jak i hałasy powstające w domu. Na ścianach można go zastosować w postaci boazerii korkowej – płyt lub płytek, które przykleja się bezpośrednio do ściany lub tapety. Różne warianty i wzory korka ściennego znajdziemy na stronie cork24.co.uk/14-cork-wall.
wall cork

Korek ścienny w aranżacji wnętrza

Duże możliwości kształtowania charakteru każdego wnętrza zawdzięczamy elastyczności i podatności korka na pokrycie go różnymi powłokami. Dzięki temu, że korek łatwo poddaje się obróbce może stać się na pewno niepowtarzalnym dekorem na każdej ścianie.
Ściany korkowe cechują się wysoką odpornością na ścieranie, jak i na odkształcenia spowodowane naciskiem punktowym. Bardzo łatwo je wyczyścić, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne i nie przyciągają kurzu. Wystarczy tylko łagodny detergent i wilgotna ściereczka. Korek ścienny posiada także wysoką zdolność tłumienia dźwięków uderzeniowych i jest trudno zapalny. Poza tym korek bardzo wolno się starzeje i nawet po wielu latach nie traci swoich właściwości pod wpływem różnych warunków atmosferycznych.
Korek nie jest wymagającym materiałem. Nie trzeba go specjalnie konserwować ani o niego dbać. Poza tym korek ścienny wprowadzi do każdego pomieszczenia wspaniały mikroklimat i będzie pasował do każdej aranżacji. Na pewno zachwyci niejednego użytkownika swoją oryginalnością, niebanalnym charakterem i świeżością, tym bardziej, że jest to produkt ekologiczny i w 100% naturalny.